Przejdź do treści

Święto Wielkiej Alei! | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Wydarzenia/Wydarzenia - spis/Święto Wielkiej Alei!

Święto Wielkiej Alei!

imprezy i wydarzenia 23 Czerwca 2021

Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku. Zapraszamy na jej święto do Parku Steffensów!
Wielka Aleja to obszar unikalny w skali kraju - najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku obok paryskich Pól Elizejskich była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu projektów. Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii.

 

 SWIĘTO ALEI

Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath i przetrwała do dziś pomimo burzliwych losów: rozbiorów Polski, odbudowy przez mieszkańców po wojnach napoleońskich, licznych prac ogrodniczych, nasadzeń, wprowadzenia ruchu dla tramwajów konnych, wreszcie samochodów i tras rowerowych czy remontów w ostatnich latach. Wokół niej do dziś dzień znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów.


Święto Wielkiej Alei ma gromadzić i integrować mieszkańców oraz pokazywać jak przestrzeń publiczna służy budowaniu postaw obywatelskich i dbania o dobro wspólne. W przeszłości to właśnie obywatele miasta walczyli o zachowanie alei i złożyli się razem na jej zasadzenie. Podczas pikniku stworzymy wyjątkowe miejsce do bycia razem.
Chcemy rozwijać postawy ekologiczne, które są wciąż nieodłącznym elementem życia w Gdańsku. Porozmawiamy o historii terenów zielonych w naszym mieście i tym jak przez lata rozwijała się Aleja i przylegające do niej parki. To także okazja do dyskusji na temat wpisywania terenów zielonych do rejestru zabytków.


PROGRAM

12.00-13.00 Opowieści koncertujące - opowiada Jerzy Snakowski, gra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku
12.00-18.00 Kiermasz książek o Gdańsku
12.00-13.30 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei dla całej rodziny / start na rogu Popiełuszki i Zwycięstwa
13.00-14.00 Spacer dźwiękowy po Parku Steffensów
13.00-15.00 Warsztaty roślinne
14.00-15.30 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei dla całej rodziny / start na rogu Popiełuszki i Zwycięstwa
14.00-17.00 Disc Golf - kurs dla początkujących i średnio-zaawansowanych
15.00-17.00 Warsztaty z cyjanotypii
15.00-17.00 Podwieczorek muzyczny: Jazxing live act
17.00-18.00 Wielki Quiz o Wielkiej Alei

 

/mat.prasowe/

do góry