Przejdź do treści

Adam Serafi z Gdańska skończył 104 lata! | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Adam Serafi z Gdańska skończył 104 lata!

Adam Serafi z Gdańska skończył 104 lata!

Aktualności 24 Grudnia 2018

Adam Serafin to człowiek starej daty. Dosłownie i w przenośni. Pomimo tego, że ma 104 lata na widok kobiety wchodzącej do jego domu, wstaje z krzesła i na powitanie całuje jej dłoń. Wiek mógłby przecież całkowicie zwalniać pana Adama z prezentowania nienagannych manier, ale jedno spotkanie wystarczy, by wiedzieć, że ten człowiek, póki ma siłę, nie daje sobie taryfy ulgowej. Doświadczenia życiowe Adama Serafina sugerują, że zawsze był wobec siebie wymagający.

Adam Serafin urodził się 12 grudnia 1914 w województwie lubelskim. Kombatant z okresu kampanii wrześniowej, mógł swoją walkę o wolną ojczyznę przypłacić życiem. Miał szczęście, pomimo tego, że został ranny, doczekał końca wojny. Po wojnie przyjechał do Gdyni. Na dobre zadomowił się w Trójmieście. Tutaj poznał pierwszą żonę, tutaj urodziło się jego czworo dzieci.

Adam Serafi z Gdańska skończył 104 lata!

- Tata radzi sobie dobrze, jest bardzo samodzielny - mówi Ludmiła Browarczyk, córka Adama Serafina. - Rano i wieczorem ścieli sobie łóżko, pomaga mi w kuchni, nakrywa stół do jedzenia, zmywa naczynia. Jest kontaktowy, rozmowny, towarzyski.

- Tata dużo czyta - wyjaśnia córka. - Ogląda też przeróżne programy w telewizji, historyczne, przyrodnicze, wszystko go interesuje.

Na urodzinach Adama Serafina w imieniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pojawił się jego zastępca - Piotr Kowalczuk. Prócz drobnych podarunków i dyplomu jubilat otrzymał Medal 100-lecia Niepodległej. To wyróżnienie dedykowane osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla naszego miasta. Stuletni mieszkańcy Gdańska, decyzją prezydenta, dołączają do grona wybitnych osobowości gdańskiego życia publicznego.

Wśród gości byli też członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Zarówno od zarządu głównego, jak i pomorskiego oddziału, Adam Serafin otrzymał urodzinowe dyplomy.

Gdy patrzy się na człowieka, który skończył 104 lata, w naturalny sposób nasuwa się pytanie: Czy jest jakiś sposób, by wydłużyć sobie życie? Czy jest jakiś sekret długowieczności? Mówi się, że należy się wysypiać, unikać stresu, że nie wolno palić papierosów… Ktoś kto przeżył wojnę wie doskonale, czym jest głód, nie może powiedzieć, że miał życie wolne od trosk. Mimo wszystko, 12 grudnia świętował swoje 104 urodziny.

Kiedyś, dwie stulatki, u których byłam na urodzinach, powiedziały, że ich sposobem na długowieczność jest… brak męża - obie były pannami. Czy taka sama zasada mogłaby sprawdzić się u mężczyzn? W przypadku pana Adama, na pewno nie. Miał przecież dwie żony, z czego drugą poślubił w wieku 74 lat.

200 lat Panie Adamie!

/mat. gdansk.pl/

do góry