Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

al. Grunwaldzka 30/32
80-229 Gdańsk

Zapraszamy w tygodniu

pon.-pt.: 8:30-14:30
sb.-nd.: nieczynne

Bądźmy w kontakcie!

telefon
+48 58 500 56 35
e-mail
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Centrum Pracy Seniorek i Seniorów Gdańskiego Urzędu Pracy
Centrum Pracy Seniorek i Seniorów Gdańskiego Urzędu Pracy
Strona główna/Senior/Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Dbaj o bezpieczeństwo - ważne telefony i praktyczne porady

Bezpieczeństwo w codziennym życiu to temat, który dotyczy nas wszystkich, ale w pewnym wieku staje się szczególnie istotny. Współczesny świat pełen jest wyzwań i zagrożeń, które mogą wydawać się przytłaczające. Dlatego tak ważne jest, aby każdy znał zasady bezpieczeństwa, które pomogą chronić nas w domu oraz w Internecie.

bezpieczeństwo

Telefony alarmowe

W pierwszej kolejności przypominamy o istotnych numerach alarmowych, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w nagłych sytuacjach. Numer 112 to ogólny numer alarmowy, dostępny przez całą dobę. Można zadzwonić w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Operatorzy przyjmują zgłoszenia dotyczące wszelkich sytuacji kryzysowych i kierują je do odpowiednich służb, takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe.

Najważniejsze z telefonów alarmowych:

  • 997 - Policja
  • 112 - Telefon alarmowy z aparatów komórkowych
  • 998 - Straż Pożarna
  • 999 - Pogotowie Ratunkowe
  • 986 - Straż Miejska
  • 991 - Pogotowie Energetyczne
  • 992 - Pogotowie Gazowe
  • 993 - Pogotowie Ciepłownicze
  • 994 - Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne

Potrzebujesz skorzystać z innego telefonu alarmowego? W linku poniżej znajdziesz pozostałe numery alarmowe aktywne w Polsce.

Kradzieże i oszustwa

Seniorzy często padają ofiarami kradzieży i oszustw. Do najczęściej stosowanych metod należą tzw. „na wnuczka” oraz „na policjanta”. Te przestępstwa są szczególnie dotkliwe, ponieważ mogą prowadzić do utraty oszczędności całego życia. Policjanci apelują o zachowanie czujności i przedstawiają kluczowe zasady, które pomogą w ochronie przed oszustwami.

Plakat opisujący jak działają oszuściŹródło: Strona Komendy Miejskiej w Gdańsku

Instytucje pomocowe w Gdańsku

Ktoś z Twoich bliskich zmaga się z drobną usterką, jak zepsuta klamka, zepsuty zlew czy inne problemy w domu, które wymagają interwencji? Zadzwoń do GSS i skorzystaj z bezpłatnej pomocy dla seniorów.

Dane kontaktowe:

Gdańska Spółdzielnia Socjalna

ul. Solec 4, 80-564 Gdańsk
tel. +48 881 703 096
e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Seniorze potrzebujesz wsparcia przy zakupach spożywczych, realizacji recept, opiece nad zwierzętami domowymi, a może pomocy w sprawach urzędowych, dowozie do lekarza? Zgłoś się do Fundacji RC. Wystarczy zadzwonić i umówić się z opiekunem lub opiekunką oraz podać rodzaj pomocy, jakiej potrzebujesz lub potrzebuje osoba, którą znasz. Organizacja działa na terenie Wrzeszcza i Aniołek.

Dane kontaktowe:

Fundacja RC

ul. Wita Stwosza 23, 80-312 Gdańsk-Oliwa
tel. +48 501 975 119
e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ 

Udziela osobom starszym wsparcia m.in. w formie specjalistycznych usług opiekuńczych i pomocy prawnej.W celu uzyskania wsparcia, należy skontaktować się ze specjalistami MOPR.

Dane kontaktowe:

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

ul. K. Leczkowa 1A, 80 -432 Gdańsk
tel. +48 58 320 53 40
e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

W celu zintensyfikowania i lepszej koordynacji działań na rzecz Seniorów w Gdańsku Prezydent Miasta Gdańska powołał Zarządzeniem Nr 1323/11 z 30 września 2011 r. Pełnomocnika ds. Seniorów. Do zadań Pełnomocnika należy m.in. udzielanie informacji o dostępnych usługach, programach wsparcia oraz prawach osób starszych, wydarzeniach kulturalnych dedykowanym seniorom.

Dane kontaktowe:

Gabriela Dudziak Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów

ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk
tel. +48 58 526 80 71
e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Organizacja, która zajmuje się wspieraniem kobiet w zakresie ich praw oraz promowaniem równości płci. Główne obszary działalności CPK obejmują pomoc prawną, wsparcie psychologiczne.

Dane kontaktowe:

Centrum Praw Kobiet oddział w Gdańsku

ul. Gdyńskich Kosynierów 11, 80-866 Gdańsk
tel. +48 604 590 117
e-mail: pomoc@cpk.org.pl 

Zajmuje się promowaniem równości, przeciwdziałaniem dyskryminacji oraz wspieraniem różnorodności w społeczności lokalnej. Centrum działa na rzecz wszystkich mieszkańców, oferując pomoc i doradztwo w sprawach związanych z równością, a także organizując różne inicjatywy edukacyjne i kulturalne. Seniorze doświadczyłeś prześladowania, szykanowania lub odebrania praw? Uzyskaj bezpłatne wsparcie psychologiczne oraz pomoc w walce o swoje prawa.

Dane kontaktowe:

Gdańskie Centrum Równego Traktowania

ul. Biskupia 4, 80-875 Gdańsk
tel. +48 519 544 485
e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Zajmuje się ochroną praw konsumentów oraz doradztwem w zakresie zakupów i umów. Jego głównym celem jest wspieranie mieszkańców w rozwiązywaniu problemów związanych z jakością towarów i usług, a także udzielanie informacji na temat przysługujących im praw. Czujesz, że zostałeś oszukany, potrzebujesz porady prawnej, chcesz zwrócić towar lub złożyć reklamację? W takiej sytuacji możesz zwrócić się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

Dane kontaktowe:

Agnieszka Iwanowicz Miejski Rzecznik Konsumentów

ul. Wały Jagiellońskie 1, 80-853 Gdańsk
tel. +48 58 323 70 11
e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Na terenie miasta Gdańska działa mapa wsparcia, która stanowi cenne źródło informacji dla osób potrzebujących pomocy w różnych obszarach. Dzięki niej można łatwo znaleźć dostępne usługi, takie jak wsparcie psychologiczne, pomoc prawna, opieka nad osobami starszymi czy pomoc w codziennych zadaniach.

do góry
Google

Masz pytania?

* Pola wymagane