Przejdź do treści

Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów otwarte | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów otwarte

Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów otwarte

Aktualności 24 Grudnia 2018

W Gdańsku jest ich dziś ponad 120 tys., w przyszłości będzie jeszcze więcej. Mowa o osobach starszych, powyżej 60. roku życia, które w zdecydowanej większości i wbrew stereotypom wciąż chcą pozostać aktywne zawodowo, społecznie i kulturalnie. To właśnie z myślą o nich 11 października uruchomiony został punkt Praca dla Seniorek i Seniorów. Jego działalność zainaugurował, w otoczeniu samych zainteresowanych, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

- Jeszcze nie tak dawno praktycznie na każdym kroku mogliśmy zaobserwować tak zwany kult młodości - zauważa Paweł Adamowicz - Dziś jednak sytuacje zaczyna się wyraźnie zmieniać, zwłaszcza w obliczu malejącego bezrobocia. Dla pracodawców osoby starsze coraz częściej stają się pracownikami na wagę złota. Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia. W urzędzie miasta zatrudniam wielu dojrzałych pracowników, to naprawdę świetni fachowcy, a w życiu prywatnym osoby niezwykłe otwarte i zaangażowane. To właśnie dla takich gdańszczanach powstał ten punkt, jestem przekonany, że stanie się on prawdziwym centrum aktywności - dodaje.

Gdański Urząd Pracy, pomysłodawca i organizator punktu, nie zamierza jednak oferować seniorom wyłącznie ofert pracy. Osoby dojrzałe mają tu także znaleźć profesjonalne poradnictwo zawodowe, informację o zbliżających się wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych, a także kompletną ofertę edukacyjną oraz profesjonalne wsparcie w postaci warsztatów czy spotkań eksperckich. Oferta punktu z pewnością będzie cieszyć się dużym powodzeniem.

Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów otwarte

- Nie jest tajemnicą, że dziś jest bardzo wielu seniorów, którzy mają niskie emerytury i jeszcze na tyle zdrowia i możliwości, że chętnie podjęliby zatrudnienie i podzieliliby się swoim doświadczeniem zawodowym z innymi - zapewnia Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Oczywiście proponowane w punkcie oferty zatrudnienia będą w pełni dostosowane do potrzeb i możliwości osób dojrzałych. Zależy nam, aby były to propozycje zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, niewymagające od seniorów poważnych wyrzeczeń czy poświęceń - dodaje.

Mieszczący się przy al. Grunwaldzkiej 30/32 punkt pierwszych klientów przyjął już 11 października, z kolei w styczniu 2019 r. planowane jest uruchomienie innowacyjnego projektu pilotażowego. Będzie on kierowany do 100 seniorów, którym w ramach projektu udzielone zostanie wsparcie w podjęciu zatrudnienia w wymiarze ½ etatu, każdy otrzyma też liczne zachęty w tym m.in. prawo do bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską. W planach są także vouchery na bezpłatne usługi medyczne, talony na rozwój zawodowy oraz zakupy, a także bilety do teatru i kina.

Pracownicy punktu zapraszają do współpracy także samych pracodawców. Firmy, które chciałyby zatrudnić gdańskich seniorów bądź skorzystać ze wsparcia w doborze najlepszych kandydatów do pracy już dziś mogą zgłaszać swoje potrzeby.

Szczegółowe informacje o działalności punktu już wkrótce znaleźć będzie można na stronie internetowej pracadlaseniorow.pl, w siedzibie przy al. Grunwaldzkiej oraz pod numerem telefonu 0 800-125-155.

do góry