Przejdź do treści

Festiwal atrakcji dla gdańskich seniorów | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Festiwal atrakcji dla gdańskich seniorów

Festiwal atrakcji dla gdańskich seniorów

Aktualności 24 Października 2022

Pokazy mody, blisko 300 ofert pracy, bezpłatne badania medyczne, eksperckie prelekcje i ciekawe pokazy. To tylko wybrane przykłady bogatej oferty czwartego Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów, który 19 października br. odbył się na terenie AMBEREXPO w Gdańsku. Wydarzenie przyciągnęło ok. 2500 osób. Mogły one skorzystać z 6 tematycznych stref. Największa z nich dedykowana była seniorom poszukującym zatrudnienia, w pełnym lub częściowym wymiarze czasu pracy. Nowych pracowników poszukiwało łącznie 40 firm, szczególnym zainteresowaniem seniorów cieszyli się rekruterzy z Memling Security, Dryg.pl, Atlanta, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Solid Security, Buffalol Bill Jantar oraz McDonald's. Przed pierwszym spotkaniem z pracodawcą wielu gości Festiwalu korzystało z Alei Rekrutacji, gdzie przy wsparciu doświadczonych doradców zawodowych mogli przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, skonsultować swoje CV, a także wykonać zdjęcie do swojego resume.

job

Strefa Zdrowego Stylu Życia

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, na brak zainteresowania swoimi usługami nie mogli narzekać wystawcy w Strefie Zdrowego Stylu Życia, gdzie zaparkowało kilka specjalistycznych busów medycznych, a w festiwalowych boksach zasiedli lekarze różnych specjalności. Seniorzy najchętniej korzystali z badań w mammobusie i osteobusie, usług dermatologa, konsultacji okulistycznych, a także zabiegów rehabilitacyjnych świadczonych przez Pomorską Medyczną Szkołę Policealną i Rehasport Clinic. Dużą popularność zdobyła także tegoroczna nowość - zabiegi w komorze hiperbarycznej oferowane przez firmę Tlenoterapia Gdańsk oraz oferta Szpitali Pomorskich uwzględniająca szczepienia przeciwko COVID-19, badanie ciśnienia i poziomu cukru. 

zdrowie

Strefa Mody i Urody, Strefa Nowych Technologii

Uwaga pań skupiła się natomiast na strefie Mody i Urody, gdzie pod okiem ekspertów dojrzałe gdańszczanki mogły poddać się profesjonalnym zabiegom prosto z salonu spa. W ofercie wystawców były masaże oraz usługi fryzjerskie, kosmetyczne i wizaż. Uzupełnieniem oferty była możliwość przetestowania kosmetyków, a także wzięcia udziału w warsztatach krawieckich. Panowie z kolei chętnie odwiedzali wystawców oferujących zaawansowane technicznie produkty i usługi. W Strefie Nowych Technologii można było z bliska obejrzeć i wypróbować elektryczny rower lub hulajnogę bądź wziąć udział w spektakularnych eksperymentach naukowych pod okiem naukowców z Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

moda

Strefa Bezpieczeństwa, Informacji i Wolontariatu

Zdecydowanie więcej powagi towarzyszyło Strefie Bezpieczeństwa, Informacji i Wolontariatu, gdzie przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej doradzali seniorom, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami, z kolei pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych omawiali wszystkie wątpliwości związane z przechodzeniem na emeryturę. Wiele działo się na stoisku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. MOPR nie tylko informował o swojej ofercie adresowanej do osób starszych, zajął się także świadczeniem porad prawnych oraz udzielaniem profesjonalnego wsparcia psychologicznego.

bezpieczeństwo 

Strefa Wypoczynku i Kultury

Ostatnia ze stref poświęcona była wypoczynkowi i kulturze. Tutaj dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Gdańskiego Archipelagu Kultury, gdzie można było wziąć udział w warsztatach szydełkowania oraz Fundacji Bursztynowe Serce, której pracownicy prowadzili zajęcia z artystycznego szycia kapeluszy i sukien. Do tanecznej aktywności skutecznie zachęciła seniorów Szkoła Tańca 50+. Dojrzali tancerze nie tylko wykonali widowiskowy pokaz w rytm muzyki country, ale i chętnie udzielili kilka praktycznych lekcji tańca. Długa kolejka seniorów ustawiła się również do pokazu kulinarnego w wykonaniu Tomasza Szaraczyńskiego, szefa kuchni restauracji Amici z Sopotu oraz jesiennego grilla, na którym w tym roku królowały tradycyjne kiełbaski.

kultura i wypoczynek 

Festiwalowa Scena

Gorąco od atrakcji było również pod festiwalową sceną. Szczególną uwagę seniorów skupił pokaz mody w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku, a także prezentacja firmy Modern na temat stylowych kolekcji dedykowanych osobom starszym. Przed groźnymi następstwami cukrzycy w dojrzałym wieku przestrzegali eksperci Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, a o tym jak pomóc ofierze wypadku doradzali ratownicy z Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Pod koniec Festiwalu scenę przejęli finaliści telewizyjnego show The Voice Senior 3. Andrzej Biliński i Jerzy Herman przypomnieli najsłynniejsze muzyczne przeboje m.in. Elvisa Presleya oraz Krzysztofa Krawczyka. Muzyczne koncerty zamknęły czwartą edycję wydarzenia. Organizator Festiwalu, Gdański Urząd Pracy, zapewnia jednak, że nie była to jego ostatnia odsłona. Na piątą edycję imprezy trzeba będzie jednak poczekać do 2023 roku.

scena

 

/tekst ŁI/

do góry