Przejdź do treści

Festiwal na piątkę! Urząd pracy ponownie będzie zachęcał seniorów do aktywności | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Festiwal na piątkę! Urząd pracy ponownie będzie zachęcał seniorów do aktywności

Festiwal na piątkę! Urząd pracy ponownie będzie zachęcał seniorów do aktywności

Aktualności 4 Października 2023

Październik to już tradycyjnie miesiąc, w którym seniorzy mogą liczyć na wyjątkowo dużo atrakcji. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. Organizowane przez Gdański Urząd Pracy wydarzenie już od pięciu lat odbywa się w AMBEREXPO (ul. Żaglowa 11 w Gdańsku) i wspiera osoby powyżej 50. roku życia w podejmowaniu szeroko rozumianej aktywności, zarówno tej zawodowej, społecznej, jak i kulturalnej. W tym roku swoje propozycje dla seniorów przedstawi blisko 200 firm, instytucji i organizacji pozarządowych.

Baner promujący Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Praca dla seniorów

Mimo różnorodnej oferty Festiwalu, wciąż jego najważniejszą częścią jest Strefa Pracy, w której zasiądzie 40 pracodawców - podkreśla Roland Budnik, dyrektor GUP. - Zaproponują oni kilkaset ofert zatrudnienia w różnych zawodach i w różnym wymiarze czasu pracy. Wszystkie jednak będą dostosowane do specyficznych możliwości osób dojrzałych. Chcemy w ten sposób zachęcić osoby będące na emeryturze do kontynuowania aktywności zawodowej, która może nie tylko podreperować często skromne świadczenie, ale i dać sporo satysfakcji - zapewnia.

W tym roku wśród seniorów pracowników poszukiwać będzie m.in. Copernicus Podmiot Leczniczy, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Lidl, Lotos Kolej, Poczta Polska, Atlanta Poland czy Auchan Polska. Pracodawcy będą rekrutować na różne stanowiska, z pewnością jednak nie zabraknie ciekawych propozycji dla osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w zawodach takich jak: pracownik ochrony, kasjer, sprzedawca, elektryk, mechanik, ślusarz, konsultant infolinii, pracownik restauracji, pomoc kuchenna, pracownik sprzątający i konserwator. Uzupełnieniem Strefy Pracy będzie tzw. Aleja Rekrutacji, to miejsce, w którym każdy będzie mógł spotkać się z doświadczonymi doradcami i ekspertami rynku pracy, którzy pomogą seniorom m.in. w sporządzeniu skutecznego CV, a także przygotują do rozmowy rekrutacyjnej.

W zdrowym ciele...

Aby być aktywnym na emeryturze z pewnością trzeba zadbać o własne zdrowie. Pomoże w tym kilkudziesięciu wystawców znajdujących się w Strefie Zdrowego Stylu Życia. W tym roku oferta jest wyjątkowo atrakcyjna. Na Festiwalu będzie można wykonać m.in.: analizę krwi, EKG lub badanie w jednym ze specjalistycznych pojazdów diagnostyki medycznej - kardiobusie, mammobusie, słuchobusie, osteobusie, okobusie, zaćmobusie i dermobusie. Na seniorów czekać będą też specjaliści - psycholog, seksuolog, dietetyk, farmaceuta, diabetolog, fizjoterapeuta, masażysta oraz optyk. Z pewnością warte uwagi będą również wskazówki od ratowników medycznych, którzy podpowiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych.

W dobrym stylu i duchu nowoczesności

Festiwalowa oferta zawsze była „na czasie". Nie inaczej będzie i tym razem. Na profesjonalne pokazy mody, zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne zapraszamy wszystkich seniorów do Strefy Mody i Urody. Tutaj każdy będzie mógł pod okiem ekspertów przejść spektakularną metamorfozę uwzględniającą m.in. pełny makijaż oraz opiekę fryzjerską. Szczególnie panie ucieszy informacja o możliwości przetestowania kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała oraz wzięcia udziału w warsztatach beauty lub szycia. Nie zabraknie też widowiskowych pokazów, o tym co w tym roku będzie na czasie w modzie senioralnej opowiadać będzie m.in. Jan Adamski i Iwona Ziemiańska, z kolei Dawid Gąsiorowski, znany trójmiejski barber, zademonstruje swoje ponadprzeciętne fryzjerskie umiejętności.Na AMBEREXPO coś dla siebie znajdą również pasjonaci nowinek technicznych. W Strefie Nowych Technologii będzie można z bliska przyjrzeć się najnowocześniejszym sprzętom AGD, wypróbować elektryczny rower lub hulajnogę, a także dowiedzieć się wszystkiego na temat e-bankowości, bezpiecznego korzystania z Internetu oraz aplikacji mobilnych. W niezwykłą podróż w czasie będzie się można udać w nowoczesnym autobusie Iskry Niepodległej. Multimedialna prezentacja w ciekawy i inspirujący sposób opisuje wybitnych Polaków i Polki, którzy zmieniali świat!

Eksperckie porady

W Strefie Bezpieczeństwa, Informacji i Wolontariatu eksperci będą doradzać na temat prawa spadkowego i przechodzenia na emeryturę. Wśród wystawców nie zabraknie również funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy wyjaśnią, jak ustrzec się przed oszustwami. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia omówią zasady korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, a także opowiedzą o ciekawych aplikacjach mobilnych opracowanych przez NFZ. Natomiast o sprawach związanych z finansami będzie można porozmawiać z przedstawicielami Krajowej Izby Skarbowej, której pracownicy opowiedzą o PIT/0 dla seniorów. Informacją o ofercie wsparcia i aktywizacji służyć będą seniorkom i seniorom także specjalistki i specjaliści gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Do dyspozycji uczestniczek i uczestników będą prawnicy i psycholożki Ośrodka. W punkcie informacyjnym MOPR osoby starsze dowiedzą się m.in. o dostępnym wsparciu dla osób z niepełnosprawnością, o usługach opiekuńczych. Dyżurujący eksperci poradzą potrzebującym osobom np. jak uzyskać pomoc żywnościową oraz finansową. Opowiedzą o wolontariacie dla osób starszych. 

Wystawcy w Strefie Bezpieczeństwa, Informacji i Wolontariatu

Rozrywka na wysokim poziomie

Atrakcyjna będzie również oferta kulturalna. Harmonogram zbliżających się wydarzeń zaprezentuje m.in. Opera Bałtycka i Teatr Wybrzeże, a Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przedstawi swoje najciekawsze książki. Uwagę gości z pewnością przyciągną też warsztaty dla seniorów (z haftu wstążeczkowego, z brushletteringu i rękodzieła) oraz zajęcia taneczne przygotowane przez Szkołę Tańca 50+. W strefie dosłownie zagotuje się od atrakcji. Spektakularny pokaz gotowania na żywo zorganizuje szef kuchni z restauracji Amici - Tomasz Szaraczyński, a pasjonatów grilla zaprosimy na dania z rusztu.

Doskonałą zabawę zapewnią gwiazdy znane ze srebrnego ekranu. Do pozostawania aktywnym na emeryturze będzie zachęcał gość specjalny - Artur Barciś, z kolei o muzyczną oprawę wydarzenia zadba Izabela Trojanowska oraz Zbigniew Zaranek, zwycięzca IV edycji popularnego show The Voice Senior.


   

 

 

 

 

 

 

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów odbędzie się 19 października 2023 r. w AMBEREXPO. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 15:30. Organizatorem Festiwalu jest Gdański Urząd Pracy, partnerem strategicznym została Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. Patronami medialnymi wydarzenia jest trojmiasto.pl, Radio Pogoda, Dziennik Bałtycki i TVP 3 oddział w Gdańsku.


/ŁI/

do góry