Przejdź do treści

Festiwal ponownie zagrał dla seniorów! | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Festiwal ponownie zagrał dla seniorów!

Festiwal ponownie zagrał dla seniorów!

Aktualności 23 Października 2023

W czwartek, 19 października nawet w AMBEREXPO mogło się wydawać zbyt ciasno! Wszystko za sprawą piątej odsłony Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów, który przyciągnął tłumy dojrzałych mieszkańców nie tylko Gdańska, ale całej trójmiejskiej metropolii. Popularność wydarzenia nie może jednak zaskakiwać. W tym roku swoją ofertę zaprezentowała bowiem rekordowa liczba blisko 200 wystawców! Z jednej strony postawiono na sprawdzone pomysły z ubiegłego roku. Ponownie można było szukać pracy w pełnym lub częściowym wymiarze czasu pracy. Propozycje seniorom składało łącznie 40 pracodawców, którzy na ul. Żaglową 11 przywieźli blisko 600 ofert zatrudnienia. Wśród nich znalazły się zgłoszenia dla osób zainteresowanych pracą m.in. w charakterze pracownika ochrony, kasjera, sprzedawcy, elektryka, mechanika, ślusarza, konsultanta infolinii, pracownika restauracji, pomocy kuchennej, pracownika sprzątającego czy konserwatora.

Seniorzy zwiedzają Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Przed podjęciem decyzji o powrocie do aktywności ekonomicznej można było sprawdzić stan swojego zdrowia. Tak jak w ubiegłym roku, na Festiwalu czekali lekarze specjaliści i były dostępne liczne badania diagnostyczne. Kolejki chętnych ustawiały się nie tylko do medycznych busów (na AMBEREXPO zaparkowało ich łącznie 7), ale i do badań krwi, pomiarów ciśnienia tętniczego oraz BMI. Na brak zainteresowania nie mogli również narzekać eksperci ze Stowarzyszenia Osób z NTM „Uroconti", stomatolodzy oraz okuliści.

Seniorzy rozmawiają na stoisko z pracownikami Gdańskiego Urzędu Pracy

Prawdziwy tłok można było jednak zobaczyć w Strefie Mody i Urody, gdzie dzięki zabiegom kosmetycznym i fryzjerskim, seniorzy mogli odjąć sobie przynajmniej kilka lat. Również tutaj można było oddać się w ręce masażystów, skorzystać z zabiegów kawitacyjnych, a także wypróbować markowe kosmetyki. Częścią oferty były różnorodne warsztaty: szycia, szydełkowania i makijażu. W tym roku do strefy chętnie zaglądali też panowie. Dużo pracy na Festiwalu mieli więc barberzy z La Barberia del Norte oraz Dawid Gąsiorowski. Cennych wskazówek odnośnie mody męskiej udzielał z kolei Jan Adamski oraz pracownicy Hurtowni Garniturów i Smokingów Męskich - Bonus.

Barber strzyżący seniorowi brodę

Jak co roku na wystawienniczych stoiskach można było zajrzeć w przyszłość. W Strefie Nowych Technologii zachęcaliśmy do aktywności na świeżym powietrzu, w tym do korzystania z elektrycznych hulajnóg i rowerów. Seniorzy mogli się też dowiedzieć wszystkiego o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, a także bankowości mobilnej. Z kolei w futurystycznym busie Iskry Niepodległej można było udać się w sentymentalną podróż do przeszłości i raz jeszcze przypomnieć sobie najważniejsze postacie z historii polskiej nauki, których życie i twórczość zmieniły świat.

Seniorzy biorą udział w różnego rodzaju warsztatach

O rzeczach ważnych rozmawialiśmy z seniorami w Strefie Bezpieczeństwa, Informacji i Wolontariatu. Tu prawdziwe oblężenie przeżywało stoisko Straży Miejskiej w Gdańsku. Praktyczne porady funkcjonariuszy połączone z angażującymi grami i quizami sprawiły, że po informacje do strażników już od początku wydarzenia ustawiła się długa kolejka. Dużo pytań kierowanych było do nowo powstałego w Gdańsku Centrum Opieki Wytchnieniowej zapewniającego bezpieczną przestrzeń dla osób potrzebujących stałej, profesjonalnej opieki oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Eksperci Sanepidu podpowiadali m.in. jak usunąć kleszcze, rozpoznać jadalne grzyby oraz jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi.

Na zdjęciu festiwalowe boksy w Strefie Mody i Urody

Do odwiedzenia Strefy Wypoczynku i Kultury kusiły natomiast zapachy kuchni w najlepszym wydaniu. Pokaz gotowania na żywo przygotował Tomasz Szaraczyński, szef kuchni w restauracji Amici. Wykonał on nie tylko swoje popisowe dania, ale i chętnie dzielił się z seniorami wiedzą i kulinarnymi wskazówkami. Smaku nie zabrakło także na jesiennym grillu. W tym roku na ruszcie królowały kiełbaski. Po przerwie obiadowej każdy mógł się natomiast udać na stoiska pozostałych wystawców. Było w czym wybierać. Pasjonaci tańca mogli podejrzeć seniorów w pokazie country, a fani dobrej książki odwiedzić boks Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Dobrze spędzony w tej strefie czas koniecznie trzeba było uwiecznić pamiątkowym zdjęciem w fotobudce.

Artur Barciś podczas prelekcji na scenie

Nowości nie zabrakło natomiast na Festiwalowej scenie. Do aktywności zawodowej na emeryturze skutecznie zachęcał Artur Barciś. Znany m.in. z telewizyjnych seriali aktor nie tylko opowiadał mniej znane anegdoty z życia gwiazd, odsłaniał kulisy produkcji filmowej, ale i wchodził w prawdziwą interakcję z seniorami obecnymi na wydarzeniu. Uwagę osób starszych przykuły również pokazy mody damskiej i męskiej, występ artystyczny zespołu K&K Trumpet Brass, Coolturalnie Zakręconych z Lęborskiego Uniwersytetu III Wieku oraz muzyczne spotkanie ze zwycięzcą The Voice Senior IV - Zbigniewem Zarankiem. Festiwal zamknął niezapomniany występ Izabeli Trojanowskiej, która licznie zgromadzonym w AMBEREXPO seniorom przypomniała swoje największe przeboje, a także wracała wspomnieniami do studenckich lat spędzonych w Trójmieście.

Izabela Trojanowska podczas koncertu na scenie

Organizatorem targów pracy był Gdański Urząd Pracy. Partnerem strategicznym wydarzenia Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Pomorza sp. z o.o.

Zbigniew Zaranek podczas koncertu na scenie

/ŁI/

do góry