Projekt Szlachetna Paczka pod hasłem „Dobra Robota”
Dobra robota - to najlepsze określenie działań, w które rokrocznie angażują się tysiące Wolontariuszy i Wolontariuszek Szlachetnej Paczki. To oni są sercem programu, siłą napędową ogólnopolskiej machiny mądrej pomocy, która zmienia na dobre świat tysięcy konkretnych Rodzin w potrzebie.
Każdy etap zaangażowania Wolontariuszy: szkolenie, spotkania z Rodzinami, kontaktowanie się z Darczyńcami przygotowującymi Szlachetnej Paczki, sprawia, że program może działać, niosąc realne wsparcie tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Ten dobry efekt najwyraźniej widać podczas Weekendu Cudów: to paczki układane po sam sufit, to łzy wzruszenia, ogromna wdzięczność i jeszcze większa radość. Efekty dobrej roboty Wolontariuszy_ek nie ograniczają się jednak tylko do dwóch dni - rozciągają się na tygodnie i miesiące, zmieniając życie potrzebujących, którzy doświadczyli wsparcia. Te efekty można poczuć dosłownie każdym zmysłem.
Po czym poznać dobrą robotę?
- po cieple w domu samotnej seniorki, która już od listopada siedziała w pokoju w czapce;
- po zapachu jajecznicy zrobionej przez ojca dla swojej córki - na nowej patelni od Darczyńcy;
- po wdzięczności, która emanuje od odwiedzonych Rodzin w promieniu kilometrów;
- po okrzykach radości 8-latki na widok roweru, którym będzie dojeżdżać 2 km do najbliższego przystanku;
- po rozszerzonych z radości i niedowierzania oczach oraz słowach powtarzanych, jak mantra: To wszystko dla nas?
- po komentarzach osób, które otrzymały Paczki: - Jeden grudzień odmienił wszystko - wspomina pani Krystyna, która otrzymała nie tylko pomoc rzeczową, ale też przyjaźń. Między nią a Wolontariuszami i Wolontariuszkami narodziła się więź - jedyna w swoim rodzaju.
W Paczce pojedynczy Wolontariusz_ka ma realny wpływ na zmianę małych światów Rodzin z najbliższej okolicy. Jego/jej zaangażowanie to dobra robota - dobra, bo przekłada się na realne korzyści dla najbardziej potrzebujących, robota - bo wymaga trudu, który jest z kolei okazją do rozwoju i pięknych emocji dla samych Wolontariuszy. Konkretny człowiek w potrzebie - dzięki spotkaniu z Tobą - otrzyma nie tylko niezbędne wsparcie materialne, ale także uwagę i poczucie, że jest dla kogoś ważny
...a wszystko zaczyna się od podjęcia dobrej decyzji: Dołącz do wolontariatu w Szlachetnej Paczce www.szlachetnapaczka.pl
Dobra robota w liczbach
O tym, że zaangażowanie Wolontariuszy_ek to kawał dobrej roboty, świadczą liczby. Wolontariusz_ka podarowuje kilkadziesiąt godzin swojego czasu na działania wolontariackie. W 2023 roku Wolontariusze_ki dotarli z pomocą do ponad 17 tysięcy Rodzin w potrzebie, a jej łączna wartość wyniosła blisko 74 mln zł. Miniona edycja Szlachetnej Paczki połączyła w mądrym pomaganiu blisko 700 000 osób.
Niezgoda na wykluczenie i ubóstwo
Wolontariat w Szlachetnej Paczce to propozycja dla tych, którzy nie godzą się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących.
To dostrzeżenie osób, których nie zauważa nikt inny i niesienie im mądrej pomocy, która umożliwia realną zmianę w życiu.
Zaangażowanie, które zmienia świat na dobre
Dobra robota, która realnie zmienia życie najbardziej potrzebujących, wymaga zaangażowania. Właśnie tak działa wolontariat w Szlachetnej Paczce - dołączają do niego osoby, które chcą, żeby świat wokół stał się trochę lepszy i wiedzą, że taka praca wymaga czasu, energii i odpowiedniego przygotowania. Bo ważne i znaczące inicjatywy nie dzieją się same. To dzięki zaangażowanej postawie Wolontariuszy_e rozsianych po całej Polsce Szlachetna Paczka może pomagać konkretnie i na tak dużą skalę. Ich praca przynosi namacalne rezultaty, zmienia świat - na dobre. Dobra robota w Szlachetnej Paczce to wolontariat, który najbardziej angażuje Wolontariusza_kę od września do połowy grudnia. To czas szkoleń, spotkań z Rodziną/Rodzinami, kontaktu z Darczyńcą oraz tworzenia dokumentacji.
Zadania Wolontariusza_ki w relacji z Rodziną Szlachetnej Paczki
- Odwiedzasz Rodziny i osoby samotne żyjące w biedzie, w trudnej, niezawinionej sytuacji. Rozmawiasz z nimi, poznajesz ich historie i opisujesz je. Następnie wskazujesz Rodziny, które otrzymają pomoc w ramach Szlachetnej Paczki.
- Pomagasz efektywnie łączyć osoby, które w innych okolicznościach nigdy by się nie spotkały. Pomagasz Darczyńcom i Darczyńczynim przygotować wsparcie adekwatne do potrzeb konkretnej Rodziny w potrzebie.
To wymagająca praca, dająca ogrom satysfakcji, po wykonaniu której każdy Wolontariusz_ka i każda Wolontariuszka powinni powiedzieć do siebie: Dobra robota! Choć jest ogromna szansa, że wcześniej powie im to ktoś z otoczenia paczkowego!
Wolontariat zmienia Wolontariusza_kę, na dobre
Wolontariusz_ka doświadczy różnych emocji: radości, wzruszenia, dumy, ale również tych trudniejszych, które w dłuższej perspektywie prowadzą do dobrych efektów - pozwalają się wzmocnić i rozwijać. Wolontariat w Szlachetnej Paczce umożliwia również spojrzeć na świat i swoje życie z innej perspektywy. Dzięki temu doświadczeniu człowiek zaczyna bardziej doceniać to, co ma i staje się szczęśliwszy.
Jakie wsparcie otrzymasz jako Wolontariusz_ka?
Wolontariusze_ki z Paczki mają ze sobą narzędzia, w które wyposaża ich Szlachetna Paczka. To kilkugodzinne wdrożenie w rolę Wolontariusza_ki; e-learningi, podczas, których dowiadują się, jak rozmawiać z Rodzinami, na co zwracać uwagę; to też pomocne materiały (takie jak procedury, scenariusze) oraz wsparcie merytoryczne Paczki. Jest jednak coś, czego Wolontariusz czy Wolontariuszka od Paczki nie otrzymają. To coś, co wnoszą sami do wolontariatu: indywidualne doświadczenie oraz motywację do działania.
Jak zostać Wolontariuszem_ką? Krótka instrukcja:
- Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl
- Wyślij swoje zgłoszenie.
- Czekaj na kontakt rekrutera, który umówi się z Tobą na pierwsze spotkanie online.
- W tym czasie możesz poczytać o Szlachetnej Paczce na www.szlachetnapaczka.pl
/na podst. mat. pras./