Przejdź do treści

Przez jeden dzień Gdańsk należał do seniorów! | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Przez jeden dzień Gdańsk należał do seniorów!

Przez jeden dzień Gdańsk należał do seniorów!

Aktualności 28 Października 2021

Tegoroczną ofertę Festiwalu tworzyło sześć tematycznych stref. Były one poświęcone pracy, zdrowiu, nowym technologiom, modzie, kulturze i relaksacji, a także eksperckim poradom. Łącznie zasiadło w nich blisko 120 wystawców, którzy zaproponowali seniorom m.in. bezpłatne badania medyczne (diagnostyka krwi, usg, pomiar BMI, echo serca, ocena stanu wzroku), konsultacje z kilkunastoma lekarzami różnych specjalności, a także zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie czy masaże. Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady ekspertów. Można było skorzystać ze wsparcia prawników, notariuszy, doradców ZUS i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zadawane pytania odpowiadali przedstawiciele 20 instytucji i organizacji pozarządowych.

Na zdjęciu Hala C AMBEREXPO

Na Festiwalu doskonałą atmosferę można było dosłownie poczuć. Zadbał o to mistrz kulinarnego rzemiosła Robert Sowa. Przygotował on widowiskowy pokaz gotowania na żywo, który przyciągnął pasjonatów dobrego smaku i kulinarnych opowieści. Menu dodatkowo uzupełnił jesienny grill, kawa, herbata i świeże owoce oraz warzywa. Atrakcji było jednak zdecydowanie więcej. Do aktywności poprzez różnego rodzaju gry logiczne i sprawnościowe zachęcali pracownicy projektu Odyseja, szkoły tańca oraz instruktorzy sportu. Nie zabrakło też zajęć plastyczny, rękodzielniczych i naukowych eksperymentów.

Wiele działo się również przed tzw. Job Wall-em, czyli festiwalową ścianą z ogłoszeniami pracy dla seniorów. Wybór był duży. Podczas wydarzenia nowych pracowników szukało 40 pracodawców, którzy „przywieźli" do AMBEREXPO ponad 200 różnego rodzaju ofert zatrudnienia. Można było wybierać między propozycjami np. dla ślusarzy, kierowników sklepu, malarzy, instruktorów rekreacji ruchowej, kadrowców, psychodietetyków, kosmetologów i pracowników ochrony. Pomoc w doborze najlepszych ofert oferowali doświadczeni doradcy z Gdańskiego Urzędu Pracy oraz Centrum Pracy Seniorek i Seniorów.

Na zdj. seniorzy czytają oferty pracy wywieszone na Job Wall-u
Po naprawdę trudnych 18 miesiącach, bardzo się cieszę, że znów mamy okazję, aby bezpośrednio spotkać się z mieszkańcami Gdańska, tym bardziej, że wielu z nich przyszło tu po to, aby mimo emerytury kontynuować aktywność ekonomiczną, może nie w pełnym wymiarze czasu pracy, ale np. na pół etatu lub w ramach pasji, zainteresowań - podkreśla Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. - Ważne jest też, aby przy tego typu spotkaniach otwarcie mówić o sytuacji demograficznej w kraju, przedwczesnym wycofywaniu się z rynku pracy osób, które mimo 50 czy 55 lat wciąż są w sile wieku, a także o tym, jak to przekłada się to np. na wysokość emerytur i tym samym jakość życia seniorów.


Ważne tematy podejmowane były też na scenie. Zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem omawiali m.in. funkcjonariusze policji, pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także przedstawiciele firmy INTROHOL. Uwaga seniorów skupiała się również na wykładach nt. zdrowia. O trwającej epidemii oraz skutkach zachorowania na COVID-19 w dojrzałym wieku opowiadał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Przed cukrzycą przestrzegała natomiast Krystyna Kiedrowicz, a przedstawiciele Powiślańskiej Szkoły Wyższej zorganizowali pokaz ratownictwa medycznego. Nie zabrakło też pokazów mody, ciekawych eksperymentów oraz rozmów nt. podróży do najdalszych zakątków świata czy pomysłów na aktywność w mediach społecznościowych. Pod koniec wydarzenia scenę przejęły gwiazdy. Muzyczne show przygotowała Barbara Parzeczewska, zwyciężczyni 2. edycji The Voice Senior oraz Andrzej Nosowski, który w tym samym programie dotarł do finału.
Na tych, którzy szukali pamiątki po udziale w kolejnej edycji festiwalu czekała fotobudka. Przy pomocy fotografa oraz nietuzinkowych gadżetów, każdy senior opuszczał AMBEREXPO nie tylko z zestawem miłych wspomnień ale i niezwykłych zdjęć.

Festiwalowa scena

Organizatorem Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów był Gdański Urząd Pracy, patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje Dziennika Bałtyckiego, Radia Pogoda, portalu trojmiasto.pl oraz Telewizji Polskiej Oddział w Gdańsku.

 

/ŁI/

do góry