Przejdź do treści

Urzędy pracy obchodzą setne urodziny | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Urzędy pracy obchodzą setne urodziny

Urzędy pracy obchodzą setne urodziny

Aktualności 29 Stycznia 2019

Narodziny. Zaczęło się w 1919 r.

Początek 1919 r. nie należał do łatwych dla odrodzonej Rzeczypospolitej. Po ponad 100 latach zaborów młode państwo musiało zmierzyć się z licznymi problemami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. Wyzwaniem była także budowa publicznych instytucji, które pomogłyby Polakom w skutecznym poszukiwaniu pracy. Proces ten zapoczątkowano 27 stycznia 1919 r. wraz z podpisaniem przez Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudski dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument umożliwił tworzenie urzędów pracy, których zadaniem było wspieranie i opieka nad bezrobotnymi poszukującymi zatrudnienia. Wydarzenie to jest dziś uważane za narodziny i początek historii urzędów pracy w Polsce.

Gdańskie obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

Okrągła, setna, rocznica ustanowienia publicznych służb zatrudnienia okazała się dobrą okazją do rozmowy o ich przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Odbyła się ona 24 stycznia 2019 r. w Europejskim Centrum Solidarności i wzięło w niej udział kilkuset uczestników, w tym osoby decydujące o kształcie polityki zatrudnienia na przestrzeni ostatnich 30 lat - prezesi Krajowego Urzędu Pracy, sekretarze w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, posłowie, a także byli i obecni dyrektorzy powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy z całego kraju.

Wspomnienia nieodległej przeszłości

Debatę otworzyła minuta ciszy oraz wspomnienie śp. Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska. Do uczestników konferencji, pracowników urzędów pracy z całego kraju zwróciła się następnie Aleksandra Dulkiewicz, komisarz miasta, pełniący obowiązki Prezydenta Miasta Gdańska.

Jesteście Nam wszystkim bardzo potrzebni, bo pomagając osobom bezrobotnym zapewniacie im nie tylko niezbędne środki finansowe, ale przede wszystkim pomagacie bronić godności zwykłych ludzi. Serdecznie wam za to dziękuje, dziękuję, bo wiem, że pracownicy urzędów pracy bardzo rzadko słyszą te słowa, częściej natomiast wysłuchują słów krytyki, niejednokrotnie niesprawiedliwej i krzywdzącej.

Przemówienie Aleksandry Dulkiewicz, komisarza Miasta Gdańska

Następnie do gości konferencji zwrócił się Lech Wałęsa, legenda Solidarności, były Prezydent RP. Wspominał on swoje doświadczenia ze służbami zatrudnienia, które funkcjonowały w Polsce w latach 70 i 80-tych. Mimo różnic, jakie dzieliły go i ówczesne władze, docenia on duże zaangażowanie i wymierną pomoc, uzyskaną od pracowników wydziału zatrudnienia urzędu miejskiego w Gdańsku. Były prezydent zwrócił także szczególną uwagę na konieczność prowadzenia ciągłego dialogu, dzięki któremu możliwe jest nie tylko rozwiazywanie bieżących problemów, ale i budowanie przyszłości.

O służbach zatrudnienia bardzo pozytywnie wypowiadał się także Michał Boni, były Minister Pracy i Polityki Społecznej, który do uczestników konferencji zwrócił się za pośrednictwem wideo wystąpienia. Pracownikom tworzącym służby zatrudnienia gratulował m.in. odwagi i konsekwencji w dążeniu do celu.

W dalszej części spotkania dyskusja toczyła się w ramach tematycznych paneli. W pierwszym z nich uczestniczyli prezesi Krajowego Urzędu Pracy, instytucji koordynującej działania wszystkich „pośredniaków” w Polsce w latach 90-tych. Wspominali oni m.in. okoliczności związane z pracami nad pierwszymi ustawami regulującymi budowę wolnych służb zatrudnienia, a także podkreślali satysfakcje odczuwaną ze stworzenia systemu urzędów pracy, które bez względu na sytuację polityczną zawsze dążyły do wspierania ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji.

Wspomnienia towarzyszyły także kolejnym panelom. O bardzo trudnej sytuacji urzędów pracy na początku lat 90-tych opowiadał m.in. Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w latach 1989-2016.

Brakowało praktycznie wszystkiego. Nie było mebli, sprzętu komputerowego, doświadczonych pracowników, ani pieniędzy. Na początku transformacji ustrojowej bardzo liczyliśmy na pomoc z zewnątrz, głównie służb zatrudnienia z Wielkiej Brytanii. Choć nie uzyskaliśmy wsparcia materialnego ani pieniędzy, dostaliśmy coś cenniejszego - wiedzę, dzięki której wiedzieliśmy jak działać i funkcjonować w najtrudniejszym dla nas okresie.

Trudne czasy pomogło nam przetrwać także to, że, jako urzędy pracy, potrafiliśmy się trzymać razem, wzajemnie się wspierać - wspomina Piotr Chała, dyrektor WUP w Warszawie i Płocku w latach 1990-2014. Niestety dziś czasem tego brakuje, może dlatego część urzędów pracy jest dziś niestety w innym miejscu niż powinna być - dodaje.

Wyzwania i oczekiwania

Debatę zakończyła dyskusja o przyszłości i oczekiwaniach, jakie dziś stawiane są przed urzędami pracy.
Na pewno liczymy na dalszą współpracę w zakresie rekrutacji nowych pracowników - podkreśla Małgorzata Tobiszewska, pełnomocnik Pracodawców Pomorza ds. HR. Pomoc potrzebna jest szczególnie małym firmom, które nie dysponują własnymi działami HR i mają małe doświadczenie w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Osobną kwestią jest dalsze wspieranie biznesu w ściąganiu do Polski pracowników z Ukrainy. W wielu przypadkach procedury administracyjne niepotrzebnie się przeciągają, tracą na tym przedsiębiorcy, stratna jest też gospodarka - dodaje.

Panel z udziałem m.in. Rolanda Budnika, dyrektora Gdańskiego Urzędu Pracy

Wyzwań jest jednak zdecydowanie więcej. Mówił o nich Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy.

Z dnia na dzień nie rozwiążemy problemu braku pracowników na rynku pracy, bo ci na początku tego stulecia po prostu się nie urodzili. Taka jest demografia. Jedyne co możemy zrobić, to umiejętnie zagospodarować potencjał osób, które żyją tu i teraz. Mam na myśli seniorów, których liczba w całym kraju jest duża, a ich aktywność ekonomiczna niestety jest bardzo niewielka. Dużo do zrobienia mamy także względem kobiet, które chciałyby i powinny wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka, a także obcokrajowców, dla których nie mamy nawet przygotowanej ogólnopolskiej strategii integracyjnej. Pole do działania jest zatem duże.

Panelom dyskusyjnym towarzyszyła projekcja filmowa poświęcona działalności urzędów pracy, multimedialne prezentacje, a także okolicznościowa wystawa, na której zaprezentowano unikatowe przedmioty oraz zdjęcia związane z historią służb zatrudnienia.

Wyróżnienia dla najlepszych

Częścią uroczystości było także wręczenie wyróżnień dla najlepszych pracowników Gdańskiego Urzędu Pracy. Medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polski za Długoletnią Służbę odebrali:

 1. Jacek Juda
 2. Elżbieta Płóciennik
 3. Beata Rafalska-Kościelak
 4. Halina Sobecka

Medale Prezydenta Miasta Gdańska otrzymały:

 1. Ewa Kwidzińska
 2. Gabriela Urbanek
 3. Aleksandra Kitowska
 4. Jolanta Kołakowska
 5. Sara Just
 6. Marzena Kaźmierska

Medale Prezydenta Miasta Gdańska dla członków Rady Rynku Pracy trafiły do:

 1. Jan Dela
 2. Ludwik Jakubek
 3. Jan Mionskowski
 4. Stefan Skonieczny
 5. Wojciech Szczepański
 6. Jan Wiczling
 7. Krzysztof Żmuda

Srebrne Pszczółki, nagrody dyrektora Gdańskiego Urzędu Pracy dla pracowników GUP legitymujących się co najmniej 10-letnim stażem pracy w gdańskich służbach zatrudnienia wręczono:

 1. Magdalenie Dering
 2. Michalinie Barc
 3. Annie Tuttas

Nagrodę Najlepszego Doradcy Klienta odebrała:

 1. Kamila Eliasz

Statuetkę dla Najlepszego Partnera Gdańskiego Urzędu Pracy trafiła do:

 1. Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Gdańsku

Okolicznościowe medale z okazji 100-lecia publicznych służb zatrudnienia odebrali:

 1. śp. Paweł Adamowicz
 2. Zbigniew Canowiecki
 3. Andrzej Bojanowski

Rozstrzygnięty został także konkurs Centrum Rozwoju Osobistego Gdańskiego Urzędu Pracy w Gdańsku na najlepszą pracę plastyczną:

 1. miejsce Szymon Bąk
 2. miejsce Sergiusz Pelcner
 3. miejsce Agata Karsznia

Okolicznościowa konferencja została zorganizowana przez Gdański Urząd Pracy we współpracy z Pracodawcami Pomorza oraz Miastem Gdańsk.

/ŁI/

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
docx OFERTA PRACY.docx 14.95KB Plik: OFERTA PRACY.docx

do góry