Przejdź do treści

Zdrowie seniora i profilaktyka | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Zdrowie seniora i profilaktyka

Zdrowie seniora i profilaktyka

Aktualności 21 Listopada 2018

Polskie społeczeństwo starzeje się w błyskawicznym tempie - już za niewiele ponad 10 lat - co czwarty Polak będzie seniorem!

Strach się w Polsce zestarzeć. Geriatria, czyli dział medycyny zajmujący się schorzeniami wieku podeszłego, jest jedną z najbardziej zaniedbanych dziedzin w polskim systemie ochrony zdrowia. Dramatycznie brakuje lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie, a w niektórych placówkach oddziałów gariatrialnych. Prognozy mówią, że już w 2030 r. osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić jedną czwartą populacji naszego kraju. Dlatego warto samemu zaintersować się swoim zdrowiem i monitorowaniem kondycji własnego ciała.

Zaleca się seniorom nieustanną obserwację własnego organizmu. Na tę podstawe profilaktyki zdrowotnej należy reagować zawsze, gdy zauważy się coś niepokojącego.

Do badań, które powinno się wykonywać samodzielnie, np. raz w miesiącu, należy samobadanie piersi u kobiet i jąder u mężczyzn, pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała.

Co pół roku każdy senior powinien udać się na kontrolę stomatologiczną oraz na badanie krwi, moczu oraz EKG serca. Kobiety powinny regularnie wykonywać badanie ginekologiczne, w tym raz na rok cytologię i mammografię, natomiast każdy senior obowiązkowo co roku powinien przejść badanie prostaty.

Zdrowie seniora

do góry