Przejdź do treści

Gimnastyka mózgu | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Gimnastyka mózgu

Gimnastyka mózgu

Aktualności 13 Sierpnia 2021

Wiek senioralny bardzo się wydłużył, seniorom  po przejściu na  emeryturę często brakuje aktywności zawodowej.

Mimo, że z  wielką niecierpliwością wyczekiwali  upragnionej emerytury, to wielu z nich tęskni za pracą. Po krótkim okresie zadowolenia, że jest się „wolnym”, niezależnym od pracodawcy, po okresie radości, że nie trzeba już rano wstawać okazuje się, że czegoś brakuje im do szczęścia. Wciąż „młodzi” emeryci, kiedy już nadrobią zaległości, zrobią remonty mieszkań, odwiedzą dawno niewidzianych krewnych, odbędą podróż swojego życia, oddadzą się swojemu hobby- mimo to zatęsknią  do regularnej pracy.

 

SENIOR W BIBLIOTECE

 

Dlaczego tak się dzieje?

Po primo - pierwsi zatęsknią do pracy ludzie zdrowi, witalni, energiczni i kreatywni, oni to mają siły i zasoby do pracy na długie lata. Wciąż pragną się rozwijać, a w pracy upatrują możliwości stałego rozwoju i utrzymywania kondycji intelektualnej.  Dodatkowo praca zawodowa porządkuje im dzień, życie nie przecieka przez palce i ma głębszy sens.

Po secundo - do pracy tęsknią ludzie otwarci, extrawertyczni, dla których możliwość przebywania, komunikowania się z innymi jest bardzo ważna, oni poszukują z determinacją możliwości kontaktów, a te zawodowe są bardzo dla nich atrakcyjne. W pracy realizują potrzebę  bycia docenionym i ważnym.

Po tertius - poszukują pracy seniorzy, którzy  potrzebują środków finansowych, a ich emerytura jest niewystarczająca, aby zaspokoić różne  wydatki. Jednym potrzebne są pieniądze na realizowanie swoich pasji, podróży, inni chcą pomagać finansowo bliskim, dzieciom, czy też wydawać je na rzecz innych potrzebujących.

W dzisiejszych czasach seniorzy i seniorki w dużo mniejszym stopniu chcą się angażować w wychowywanie wnuków, gotować obiady i być na każde skinienie młodego pokolenia. Pragną  wreszcie zrobić coś dla siebie, chodzić do kina, na koncerty, fitness, podróżować, dbać o swoje zdrowie i kondycję. Rozwija się chęć działania na rzecz różnych organizacji i zaangażowanie w  wolontariat.

Wracając do poszukiwania pracy dla seniorów, nie zawsze chcą oni ją podejmować w wykonywanym i wyuczonym wcześniej zawodzie. Dopuszczają prace mniej odpowiedzialne lub w zupełnie nowym charakterze.

Seniorzy chcą pracować, bo dostrzegają niebezpieczeństwo z faktu, że kiedy ich umysł i ciało odpoczywają za często, to pojawiają  się przedwcześnie symptomy starzenia. Występują problemy z koncentracją, z wolniejszym kojarzeniem, pamięcią.

Oznaką, że  proces starzenia się rozpoczął, może być utrata słuchu, szczególnie na wyższych częstotliwościach. Drugą - wolniejsze odruchy i gorsza pamięć. Na starość chodzimy i działamy wolniej, wolniej też mówimy, a pamięć zaczyna zawodzić - zwłaszcza krótkoterminowa, która jest niezbędna do uczenia się nowych rzeczy.

Mózg starzeje się razem z człowiekiem i tak, jak ciało wymaga ciągłej aktywności, aby zachować sprawność, tak samo ważne są treningi dla mózgu.

Mózg seniora Mózg człowieka standardowo waży od 1,3 do 1,5 kg i składa się głównie z wody (ok. 1,5 litra), białka (130 gramów), tłuszczu (95 gramów) i soli mineralnych. Jakbyśmy mieli opisać mózg, to wskazalibyśmy, że jest galaretowatą masą produkującą prąd elektryczny do zasilania naszych zmysłów. Za ten prąd odpowiadają komórki nerwowe, konkretnie to neurony łączące się ze sobą za pomocą dendrytów (wypustek). Każda komórka nerwowa kontaktuje się z 10 tysiącami innymi, tworząc w ten sposób skomplikowaną sieć powiązań. Pomiędzy wypustkami tworzy się synapsa, czyli przestrzeń, w której wydzielana jest substancja pośrednicząca (neuroprzekaźnik), odpowiadająca za określoną funkcję w mózgu. Kiedy tego neuroprzekaźnika brakuje, mamy do czynienia z zaburzeniami konkretnej funkcji mózgu.

Szacuje się, że człowiek może stracić nawet 40 proc. lub więcej neuronów dopaminowych powodujących chorobę Parkinsona. W przypadku choroby Alzheimera giną neurony odpowiadające za pamięć.

Czy można  spowolnić utratę pamięci wraz z wiekiem?

Wato sięgać  po dostępne preparaty przeciwstarzeniowe jak witaminy, suplementy czy zmodyfikować dietę, zdrowo się odżywiać, dbać o relacje, spacerować, wykonywać regularnie ćwiczenia fizyczne- w myśl zasady w zdrowym ciele zdrowy duch. Podobnie jak sprawność fizyczną możemy utrzymać i wzmacniać poprzez regularne ćwiczenia, tak samo jesteśmy w stanie wzmocnić pamięć i wydolność intelektualną. W tym celu Europejska Federacja Osób Starszych (EURAG) opublikowała wytyczne co do treningów umysłu i promuje ćwiczenia pamięci dla seniorów. Ćwiczenia pamięci są wskazane dla każdego seniora i powinny stać się rutyną dla osób po 60. roku życia. Szczególnie są zalecane dla osób cierpiących na zaburzenia depresyjne lub choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego.

Czasem wystarczy czytanie książki na głos i/lub przypominanie sobie w ciągu dnia jej drobnych fragmentów, ale lista ćwiczeń dla mózgu skierowanych do seniora jest  dużo szersza.

Wszystkich seniorów  poszukujących pracy zachęcam do wzięcia  udziału w warsztacie  „Gimnastyka umysłu”

Kontakt

Dorota Rakicka tel. 58 500 500 36

/JF.DR/

do góry