Przejdź do treści

Od wtorku 29 listopada 2022 r. załoga Autobusu SOS zaoferuje konkretną pomoc potrzebującym | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Od wtorku 29 listopada 2022 r. załoga Autobusu SOS zaoferuje konkretną pomoc potrzebującym

Od wtorku 29 listopada 2022 r. załoga Autobusu SOS zaoferuje konkretną pomoc potrzebującym

Aktualności 28 Listopada 2022

„Autobus SOS - pomoc” działa w Gdańsku od 2017 roku. Zawsze jesienią i zimą, by nieść wsparcie osobom, które z różnych przyczyn pozostają w miejscach niemieszkalnych. Ta mobilna forma stanowi sprawdzone, dobre uzupełnienie oferty pomocowej miasta dla osób w kryzysie bezdomności, obejmującej m.in. schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne i aktywizujące społecznie.

Gorąca zupa, ciepła odzież na zmianę

Codziennie w autobusie wydawana będzie potrzebującym treściwa zupa. Osoby w kryzysie bezdomności mogą też zaopatrzyć się w ciepłą odzież na zmianę, np. w swetry, spodnie, kurtki, czapki i rękawiczki. W razie potrzeby konsultacji udzieli ratownik medyczny, dyżurujący na pokładzie. Natomiast m.in. pracownik socjalny przekaże na miejscu pełną informację o dostępnej w Gdańsku ofercie pomocy, dla osób w kryzysie bezdomności. To wsparcie świadczone będzie podczas postojów „autobusu SOS”:

- ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,

- ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu,

- ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.

Ostatni przystanek pojazdu, ok. godz. 23.00, będzie obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowiezie tam osoby potrzebujące, chcące ogrzać się, przenocować w placówce.   

Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, koordynujący zadanie. Na zlecenie MOPR w bieżącym roku usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Tradycyjnie pojazd zapewnia spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.   

Reaguj, przekaż służbom sygnał o osobach w bezdomności

W czasie jesienno-zimowym w mieście prowadzone są intensywne działania pomocowe dla osób w kryzysie bezdomności. Gdańszczanki i gdańszczan prosimy o przekazywanie sygnałów o potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Wystarczy powiadomić: pracowników socjalnych Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka) lub Straż Miejską w Gdańsku tel.: 986 tudzież Policję tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Sygnał zostanie sprawdzony, potrzebujący człowiek otrzyma kompleksową ofertę wsparcia.

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. W tym celu trzeba zastosować bezpłatną aplikację Arrels. Dzięki temu streetworker dostanie wiadomość m.in. o miejscu przebywania, liczbie i płci osób w kryzysie bezdomności. Szybciej dotrze do nich z ofertą pomocy. 

/na pods. mat. MOPR/

do góry