Przejdź do treści

Psycholog pomoże bezrobotnym wrócić na rynek pracy | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Psycholog pomoże bezrobotnym wrócić na rynek pracy

Psycholog pomoże bezrobotnym wrócić na rynek pracy

Aktualności 9 Maja 2023

Utrata zatrudnienia, a co za tym idzie środków finansowych do codziennego funkcjonowania, należy do najbardziej stresujących doświadczeń w życiu każdego człowieka. Sytuację tą dodatkowo pogarsza lęk związany z „niepewnym jutrem" oraz wszechogarniające poczucie bezsilności i osamotnienia. Niestety u osób bezrobotnych często prowadzi to do wystąpienia poważnych załamań nerwowych, depresji oraz różnego rodzaju uzależnień. Trudności te są na tyle poważne, że skutecznie uniemożliwiają powrót na rynek pracy. 

Sytuacje życiowe naszych klientów są naprawdę bardzo różne i przekonujemy się o tym prawie każdego dnia - tłumaczy Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. Wielu bezrobotnych zwyczajnie nie potrafi poradzić sobie z nagłymi zmianami, jakie zachodzą w ich życiu zawodowym, a w szczególności z nagłą oraz niespodziewaną utratą pracy. W niektórych przypadkach prowadzi to do poważnych kryzysów psychicznych i w konsekwencji do wykluczenia z rynku pracy. - dodaje.

W Gdańskim Urzędzie Pracy osoby mierzące się z depresją, wypaleniem zawodowym lub innym kryzysem mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Od 9 maja ruszają bowiem pierwsze spotkania z psychologiem. Będą się one odbywać w każdy wtorek między godziną 8 a 14 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy (al. Grunwaldzka 472d - budynek Olivia Six). Podczas jednej, dwóch lub maksymalnie trzech sesji terapeutycznych, w bezpiecznej i gwarantującej anonimowość atmosferze, doświadczony specjalista dokona oceny stanu zdrowia psychicznego, a także opracuję listę zaleceń dotyczących dalszego postępowania z ewentualnym wskazaniem konkretnych zewnętrznych instytucji pomocowych. Udział w takim spotkaniu może wziąć każdy bezrobotny, który wyrazi chęć spotkania z psychologiem oraz otrzyma zaproszenie od swojego doradcy klienta. Jednak co do zasady w pierwszej kolejności kierowane będą osoby zdradzające pierwsze objawy depresji, uzależnienia lub innych problemów natury psychicznej uniemożliwiających powrót do aktywności zawodowej.

Gabinet Psychologa

O tym, że z takiego wsparcia warto korzystać, przekonują pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy.

Nie powinniśmy się bać otwarcie mówić o naszym zdrowiu psychicznym, zwłaszcza gdy czujemy i widzimy, że piętrzące się problemy mają coraz większy wpływ na to, jak funkcjonujemy. Pamiętajmy, bez przezwyciężenia trudności w sferze mentalnej, poszukiwanie zatrudnienia i świadome budowanie ścieżki kariery nie może być w pełni skuteczne - przekonuje dyrektor Budnik.

Wsparcie psychologiczne dla klientów urzędu pracy po raz pierwszy zostało uruchomione już w 2016 r. Z usług doświadczonego traumatologa korzystało wówczas wielu bezrobotnych. Wskutek epidemii COVID-19 pomoc ta musiała jednak zostać zawieszona.

 

do góry