Przejdź do treści

Zachęcamy nasze dzieci i wnuki do wzięcia udziału w konkursie plastycznym | Centrum Pracy Seniorek i Seniorów

Strona główna/Aktualności/Zachęcamy nasze dzieci i wnuki do wzięcia udziału w konkursie plastycznym

Zachęcamy nasze dzieci i wnuki do wzięcia udziału w konkursie plastycznym

Aktualności 21 Lipca 2023

Budżet Obywatelski oczami dzieci. Weź udział w konkursie plastycznym, dla zwycięzców - nagrody

Budżet Obywatelski zmienia gdańską przestrzeń od ponad dekady. Każdego roku nowe projekty zgłaszają głównie dorośli gdańszczanie, ale coraz częściej swój udział w kreowaniu miasta chcą mieć także młodzi mieszkańcy. We wrześniu zaplanowano głosowanie na projekty zgłoszone wiosną br., a do tego czasu warto wziąć udział w konkursie dedykowanym dzieciom w wieku 5 -14 lat.
BO oczami dzieci

 

Dzięki gdańskiemu BO powstały, i wciąż powstają miejsca takie, o jakich zamarzyli mieszkańcy dzielnic czy konkretnych ulic. Wśród zwycięskich projektów, były i takie zgłoszone przez najmłodszych gdańszczan - dotyczyły m.in. budowy bądź rozbudowy placu zabaw, bądź stworzenia atrakcyjnej przestrzeni do uprawiania danej dyscypliny sportowej. Jak na gdański BO patrzą obecnie młodzi mieszkańcy naszego miasta? Warto wyrazić to za pomocą pracy plastycznej - przygotowano bowiem atrakcyjne nagrody.

Druga edycja konkursu poświęconego Budżetowi Obywatelskiemu


Konkurs plastyczny poświęcony BO zorganizowano po raz pierwszy przed rokiem. Cieszył się on sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców, a wielu z nich wykazało się niesamowitą kreatywnością przy tworzeniu prac. W tym roku konkurs odbywa się pod hasłem: „BO dzieci zmieniają Gdańsk”. Co należy zrobić, by wziąć w nim udział?

- Wystarczy narysować, namalować, naszkicować lub wykleić dowolną techniką plastyczną Budżet Obywatelski. Praca może stanowić ilustrację już istniejącego miejsca, które powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego np. parku, łąki kwietnej, placu zabaw, boiska lub przedstawiać wymarzony dziecięcy projekt. Liczy się kreatywność i dobra zabawa - wyjaśnia Marta Dzierżawska z Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy Z Mieszkańcami, które przygotowuje kolejne edycje gdańskiego BO.
Konkurs skierowany jest do dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 5 - 10 lat oraz 11 - 14 lat.

Jakie nagrody można wygrać w tym konkursie?


Prace, które zajmą pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych, zostaną zaprezentowane w przestrzeni miejskiej.

Do wygrania są również :

  • profesjonalny kurs rysunku/malarstwa dla dzieci
  • bilety do Teatru Miniatura
  • rodzinne lekcje edukacyjne w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
  • gadżety

 

Ze zwycięzcami konkursu organizatorzy konkursu skontaktują się osobiście.

 

BO

Jak wziąć udział w konkursie plastycznym poświęconym BO?


Zdjęcie lub skan pracy plastycznej należy wysłać mailowo, na adres: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl lub osobiście do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 3 piętro, pok. 337.

Prace muszą być zatytułowane: Konkurs plastyczny „BO dzieci zmieniają Gdańsk” oraz dostarczone razem z formularzem zgłoszenia, który znajdziecie TUTAJ.

Prace można przesyłać do 31 lipca 2023 r. Ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi do 4 sierpnia br.

W każdej kategorii wiekowej wybrane zostaną trzy zwycięskie prace.

Co obecnie dzieje się z projektami do Budżetu Obywatelskiego 2024?


Od kilku miesięcy trwają przygotowania do kolejnej edycji BO. Od 3 lutego do 3 marca br. mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje. W ostatnich dniach zakończyła się weryfikacja wszystkich tych wniosków przez jednostki Urzędu Miejskiego - sprawdzano m.in. czy dany projekt ma szansę na realizację, czy jest zgodny z obowiązującym prawem, itp. Do 11 sierpnia trwać będzie natomiast weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny BO - część projektów trzeba było bowiem odrzucić m.in. ze względu na brak możliwości realizacji. W takiej sytuacji niektórzy wnioskodawcy nie zgadzają się z taką decyzją i odwołują się od niej. Wówczas takie wnioski sprawdza właśnie Zespół Konsultacyjny.

Budżet Obywatelski w Gdańsku działa od ponad dekady


W tym roku mija 11 lat, od kiedy gdańszczanie decydują o tym, na co przeznaczyć wyznaczoną pulę publicznych środków. Z roku na rok pomysłów i inicjatyw jest coraz więcej.
BO w Gdańsku został ogłoszony w 2013 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i radnych Gdańska. To jedno z narzędzi, dzięki któremu mieszkańcy Gdańska mogą bezpośrednio współdecydować o mieście. Od 2014 do 2023 roku przeznaczono na Budżet Obywatelski ponad 150 mln zł, a wybrano ponad 800 projektów.
Każdego roku, po zakończonym głosowaniu, Urząd Miejski przeprowadza konsultacje z mieszkańcami, prosząc ich o uwagi oraz propozycje, które - zdaniem gdańszczan - należy wprowadzać. I tak, w dwóch pierwszych edycjach: BO2014 i BO2015 podział środków wyznaczano na okręgi wyborcze, a od BO2016 wprowadzono podział środków dla dzielnic.
Do czasu BO2020 składać projekty i głosować mogli mieszkańcy od 16. roku życia, natomiast od BO2020 limit wieku został zniesiony - może to zrobić każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku. W BO2020 wprowadzono także możliwość zgłaszania projektów na terenach niegminnych. Zmniejszona została też liczba wymaganych podpisów poparcia projektu dzielnicowego z 15 na 1 - był to wymóg zawarty w ustawie o samorządzie gminnym. W BO2021 wprowadzono z kolei Zielony Budżet Obywatelski, a także zmieniono sposób wyliczenia kwot dla dzielnic, by zwiększyć pule dla najmniejszych dzielnic.

 

/na podst. um. mat. pras./

do góry